Healthcare Provider Details
I. General information
NPI: 1467867762
Provider Name (Legal Business Name): AKACHI AZUBUIKE MD
Entity Type: Individual
Gender: Male
Sole Proprietor: N
II. Dates (important events)
Enumeration Date: 06/25/2014
Last Update Date: 02/14/2026
Certification Date: 02/14/2026
Deactivation Date:
Reactivation Date:
III. Provider practice location address
18300 US HIGHWAY 18
APPLE VALLEY CA
92307-2206
US
IV. Provider business mailing address
2508 EUCLID CRES E
UPLAND CA
91784-1135
US
V. Phone/Fax
- Phone: 760-242-2311
- Fax: 213-410-5188
- Phone: 909-217-5427
- Fax: 213-410-5188
VI. Provider taxonomy
Scope of Practice (Provider specialty)
| # 1 | |
| Primary Taxonomy | N |
| Taxonomy Code | 207Q00000X |
| Taxonomy | Family Medicine Physician |
| License Number | 334595 |
| License Number State | LA |
| # 2 | |
| Primary Taxonomy | N |
| Taxonomy Code | 207Q00000X |
| Taxonomy | Family Medicine Physician |
| License Number | A168407 |
| License Number State | CA |
| # 3 | |
| Primary Taxonomy | N |
| Taxonomy Code | 207Q00000X |
| Taxonomy | Family Medicine Physician |
| License Number | 036156146 |
| License Number State | IL |
| # 4 | |
| Primary Taxonomy | N |
| Taxonomy Code | 208M00000X |
| Taxonomy | Hospitalist Physician |
| License Number | 01088607A |
| License Number State | IN |
| # 5 | |
| Primary Taxonomy | N |
| Taxonomy Code | 207Q00000X |
| Taxonomy | Family Medicine Physician |
| License Number | 25753 |
| License Number State | MS |
| # 6 | |
| Primary Taxonomy | Y |
| Taxonomy Code | 208M00000X |
| Taxonomy | Hospitalist Physician |
| License Number | 01088607A |
| License Number State | AK |
| # 7 | |
| Primary Taxonomy | N |
| Taxonomy Code | 207Q00000X |
| Taxonomy | Family Medicine Physician |
| License Number | 4301106156 |
| License Number State | MI |
| # 8 | |
| Primary Taxonomy | N |
| Taxonomy Code | 207Q00000X |
| Taxonomy | Family Medicine Physician |
| License Number | 01088607A |
| License Number State | IN |
VIII. Authorized Official
Name:
Title or Position:
Credential:
Phone: